Do góry gohome: Powrót do strony głównej

4 dni Berlin, Poczdam

1349 PLN
Cena zawiera
  • transport autobusem z każdego miejsca w Polsce
  • 3 noclegi
  • pokoje dwuosobowe z łazienką i WC
  • 3 śniadania
  • 3 kolacje w lokalnej restauracji
  • zwiedzanie z licencjonowanym przewodnikiem
  • ubezpieczenie Signal Iduna Travel
Cena nie zawiera
  • kosztu biletów wstępów
  • dopłaty do pokoju jednoosobowego
Informacje dodatkowe

cena dla grupy 45 osób przy wyjeździe autobusu z Wrocławia (końcowa cena zależy od miejsca podstawienia autobusu oraz ilości uczestników)

DZIEŃ 1

06:00 wyjazd z kraju. 12:00 przyjazd do Berlina. 12:00-14:00 zwiedzanie Pomnika Muru Berlińskiego znajdującego się na ulicy Bernauer Strasse. Jest to jedno z trzech miejsc w Berlinie gdzie można jeszcze zobaczyć fragmenty muru właściwego. Następnie odwiedzimy główną synagogę berlińskiej gminy żydowskiej tzw. Nową Synagogę, która została niemal całkowicie spalona podczas nocy kryształowej w roku 1938. Dalszym punktem, który odwiedzimy jest plac Aleksandra, ktróry był centrum administracyjnym oraz głównym węzłem komunikacyjnym dawnego Berlina Wschodniego. Na placu znajduje się m.in. neorenesansowy Czerwony Ratusz – siedziba dzisiejszych władz Berlina, Wieża Telewizyjna, gotycki Kościół Mariacki, Fontanna Przyjaźni oraz Zegar Światowy Urania. 14:00 spacer na Wyspę Muzeów. 14:30-16:30 zwiedzanie wyspy Muzeów – jednego z najważniejszych kompleksów muzealnych na Świecie obejmującego: Muzeum Bodego, Muzeum Pergamońskie, Nowe Muzeum, Starą Galerię Narodową oraz Stare Muzeum. Na wyspie znajduje się również ewangelicka katedra (Berliner Dom) wybudowana w latach 1894-1905 w stylu poźnego, włoskiego renesansu. W roku 1999 Wyspa Muzeów została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 16:30-18:00 obiad w lokalnej restauracji. 18:00-20:00 czas wolny. Wyjazd do hotelu. Zakwaterowanie.

DZIEŃ 2

8:00 śniadanie. Wyjazd do centrum. 10:00-16:00 zwiedznie Berlina. Zwiedzanie rozpoczniemy spacerem po historycznym bulwarze Berlina ulicy Unter den Linden. Do najciekawszych budynków wznoszących się wzdłuż bulwaru należą: Niemieckie Muzeum Historyczne, katedra św. Jadwigi, Neue Wache – pomnik ofiar wojny i tyranii, Uniwersytet Humbolta, Biblioteka Narodowa, Opera Narodowa oraz symbol Berlina – Brama Brandenburska. Parę kroków za Bramą Brandenbruską wznosi się gmach niemieckiego parlamentu – Reichstag oraz nowoczesny budynek Kanclerstawa. Po krótkiej przerwie odwiedzimy budynek Reichstagu oraz wejdziemy na szklaną kopułę Parlamentu, z której rozciąga się przepiekna panorama Berlina. Po wizycie w Reichstagu zobaczymy pomnik Pomordowanych Żydów Europy upamiętniający zagładę Żydów podczas II wojny światowej oraz najpięknieszy plac w Berlinie – Gendarmenmarkt (plac Żandarmerii) z monumentalną neoklasycystyczną Katedrą Francuzką wzorowaną na zniszczonym kościele hugenotów w Saint-Maurice we Francji, neobarokową Katedrą Niemiecką oraz pochącącym z roku 1821 gmachem Domu Koncertowego. Kolejnym punktem będzie Checkpoint Charlie z pozostałościami muru Berlińskiego - jedno z najbardziej znanych przejść granicznych między NRD a Berlinem Zachodnim oraz plac Poczdamski jeden z największych, najnowocześniejszych i najruchliwszych placów w centralnym Berlinie. 16:00-17:30 obiad w lokalnej restauracji. 17:30-21:00 czas wolny w dzielnicy Nikolaiviertel słynącej z kawiarni, tradycyjnych berlińskich restauarcji oraz sklepików z pamiątkami. Jej dominantą jest pochodzący z XIII wieku ceglany kościół św. Mikołaja będący najstarszym kościołem stolicy Niemiec. Powrót do hotelu.

DZIEŃ 3

8:00 śniadanie. Wyjazd do centrum. Zwiedzanie zaczniemy od wizyty na Stadionie Olimpijskim, wybudowanym na życzenie Adolfa Hitlera. W roku 1936 na Stadionie odbyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie. Stadion jest obecnie wykorzystywany przez Bundesligowy klub Hertha Berlin. Odbywają się na nim rownież koncerty i różnego rodzaju akcje kulturalne. 11:00 przejazd do Charlottenburgu. 11:30 zwiedzanie najwiekszego pałacu stolicy Niemiec, będącego jedyną zachowaną królewską rezydencją szwabskich Hohenzollernów w Berlinie. Pałac Charlottenburg został wybudowany na końcu XVII wieku a swoją nazwę zawdzięcza królowi Fryderykowi I, który w roku 1705 uczcił w ten sposób śmierć swojej żony. W XVIII wieku kompleks pałacowy dopełniły ogrody w stylu francuskim oraz park. 13:00 przejazd do zamku Bellevue będącego siedzibą prezydenta Republiki Federalnej Niemiec. Krótkie zwiedzanie. 14:00 przejazd do centrum byłego Berlina Zachodniego. Po drodze zobaczymy kolumnę zwycięstwa Siegessäule upamiętniającą zwycięstwa Prus nad Danią, Austrią oraz Francją oraz Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma. Ewangelicka świątynia zwana potocznie kościołem Pamięci została prawie całkowicie zniszona w trakcie bombardowania w listopadzie 1943. Ruiny głównej wieży, do której dobudowano nowoczesną szklaną nawę pozostawiono w stanie niezmienionym jako symbol antywojenny. 13:00-17:00 spacer po głównym deptaku Berlina Zachodniego - Kurfürstendamm oraz czas wolny. 17:00-18:30 obiad w lokalnej restauracji. Czas wolny. Powrót do hotelu.

DZIEŃ 4

8:00 śniadanie. Wyjazd do Poczdamu. 10:00-12:00 zwiedzanie pałacy i zespołów parkowych wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie rozpoczniemy od kompleksu pałacowego Sanssouci oraz ogrodów pałacowych, w których zobaczymy m.in.: kościół Pokoju, Łaźnie rzymskie, Nową Oranżerię, grotę Neptuna, Nowy Pałac, Galerie Malarstwa, pawilon chiński oraz pawilon Smoków. 12:30 przejazd do pałacu Cecilienhof wybudowanego w latach 1913-1917 dla następcy tronu Wilhelma Hohenzollerna i jego małżonki Cecylii. Pałac inspirowany angielskim stylem Tudorów zapisał się w historii światowej jako miejsce, gdzie w roku 1945 odbyła się konferencja Poczdamska. 13:00-14:00 zwiedzanie wnętrz pałacu Cecilienhof. 14:15 przejazd do kolonii Alexandrowka – osiedla drewnianych domków w stylu rosyjskim pochodzących z początku XIX wieku. Osiedle,wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zostało wybudowane dla 12 śpiewaków chóru żołnieży rosyjskich a nazwane zostało na cześć zmarłego w roku 1825 cara Aleksandra I. Krótki spacer po Alexandowce. 15:00 przejazd do centrum Poczdamu. 15:00-16:30 zwiedzanie historycznego centrum Poczdamu z kościółem św. Piotra i Pawła, Bramą Brandenburską oraz dzielnicą Holenderską ze 134 domami wzniesionymi z czerwonej cegły w stylu baroku holenderskiego. 16:30-18:00 czas wolny w centrum miasta. 18:00 wyjazd z Poczdamu. Przyjazd do kraju. 24:00