Do góry gohome: Powrót do strony głównej

Morawy kraj wina

789 PLN
Cena zawiera
  • 2 noclegi 
  • pokoje dwuosobowe z łazienką i WC
  • 2 śniadania
  • 2 kolacje w lokalnej restauracji
  • zwiedzanie z licencjonowanym przewodnikiem
  •  
Cena nie zawiera
  • kosztu biletów wstępów
  • dopłaty do pokoju jednoosobowego
Informacje dodatkowe

cena dla grupy 45 osób przy wyjeździe autobusu z Wrocławia (końcowa cena zależy od miejsca podstawienia autobusu oraz ilości uczestników)

DZIEŃ 1

6:00 wyjazd z kraju. 9:00 przyjazd do miejscowości Litomyśl. 9:00-12:00 Litomyśl - zwiedzanie jednego z największych renesansowych pałaców w Czechach wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dzisiejszy wygląd zamku jest dziełem włoskich architektów, którzy na życzenie królewskiego kanclerza Włatysława II z Pernsztejna przebudowali starą biskupią rezydencję. Zamek wyróżnia się bogato zdobionymi fasadami (technika sgraffito) oraz jednym z najlepiej dochowanych teatrów zamkowych w Europie. W trakcie zwiedzania odwiedzimy sale reprezentacyjne, teatr zamkowy oraz ogrody. 12:30 przejazd do Kromieryże. 13:30-17:00 zwiedzanie: Kromieryż - miasto, które od XVII wieku stanowiło centrum kulturalne środkowych Moraw. W roku 1997 Kromieryż został ogłoszony najpiękniejszym historycznym miastem Czech – bywa również często nazywany Hanackimi Atenami. Symbolem miasta jest letnia rezydencja ołomuńskich biskupów. W skład kompleksu pałacowego wybudowanego na miejscu gotycko-renesansowego zamku zniszczonego w trakcie najazdu wojsk szwedzkich w roku 1643 wchodzą również ogrody zamkowe oraz tzw. ogród kwiatowy. Pałac Arcybiskupi szczyci się jedną z najpiękniejszych rokokowych sali w Europie a zamkowa biblioteka posiada jedne z najcenniejszych księgozbiorów na świecie. Ogrody pałacowe zostały zaprojektowane we francuskim geometrycznym stylu. Ciekawy jest zwłaszcza ogród kwiatowy, w którym znajduje się kolumnada z posągami przedstawiającymi postacie z mitologii greckiej oraz ośmioboczna rotunda ozdobiona rzeźbami, freskami i mozaikami. Pałac Arcybiskupi wraz z przylegającymi do niego ogrodami znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W trakcie zwiedzania odwiedzimy sale reprezentacyjne, wieżę zamkową o wysokości 84 metrów (206 schodów) oraz oba ogrody pałacowe. Po krótkiej przerwie przespacerujemy się po historycznym centrum Kromieryże w trakcie którego zobaczymy Rynek miejski z arkadami i barokowym Ratuszem, gotycki kościół św. Maurycego, jeden z najcenniejszych zabytków barokowych na Morawach – kościół św. Jana Chrzciciela, kolumnę Marii Panny oraz założone w roku 1266 winiarnie arcybiskupie. 17:00 obiad w lokalnej restauracji. 19:00 wyjazd do hotelu. 20:00 zakwaterowanie. Czas wolny.

DZIEŃ 2

8:00 śniadanie. Wyjaz z hotelu. 10:00-11:00 zwiedzanie Valtickiego labiryntu – unikalnego labiryntu historycznych winnych piwnic o długości 800 metrów. Budowa pierwszych piwniczek datowana jest na XIII wiek i przypisywana jest mnichom klasztoru minorytów. W trakcie zwiedzania z przewodnikiem dowiemy się wszystkiego o historii i produkucji wina na Morawach. Zwiedzanie obejmuje również degustację lokalnego wina. Po krótkiej przerwie przespacerujemy się po Valticach miasteczku słynącym z produkcji wina i jednej z najlepszych szkół sommelierskich w Czechach. Symbolem Valtic jest barokowy pałac z kaplicą oraz kościołem WNMP. W pałacu ma swoją siedzibę Narodowe centrum wina. 12:30 wyjazd do Lednicy. 13:00 zwiedzanie pałacu w Lednicy stanowiącego centrum tzw. areału Lednicko-Valtickiego, dawnych dóbr rodowych rodziny Lichtensteinów, który stanowi jednen z największych kompleksow komponowanego krajobrazu na świecie. Pałac wraz z areałem Lenicko-Valtickim (283 km²) znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W trakcie zwiedzania zobaczymy dawne sale reprezentacyjne znajdujące się na parterze pałacu (trasa I) lub prywatne apartamenty rodziny książęcej (trasa II) oraz przejdziemy się po ogrodach pałacowych. 15:30 wyjazd z Lednicy. 16:00 przyjazd do Brna – drugiego największego miasta w Czechach. Zwiedzanie wzgórza zamkowego Spilberk, na którym w XIII wieku wznosiła się gotycka rezydencja króla Czech Przemysła Ottokara II. W połowie XVII wieku zamek został przebudowany na okazałą barokową twierdzę, która przez długie lata tworzyła podstawę zespołu obronnego miejskich fortyfikacji. W jej skład wchodziło również więzienie z kazamatami. Po krótkiej przerwie zwiedzimy drugi z symboli Brna – upamiętnioną na monecie 10 koronowej neogotycką katedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Stare Miasto. Do najciekawszych zabytków Starego Miasta należy m.in.: Ratusz będący najstarszym budynkiem o charakterze świeckim w Brnie, ufundowany w roku 1323 klasztor augustianów z bazyliką Wniebowzięcia NMP, pochodzący z XVII wieku klasztor minorytów, kościół św. Jakuba oraz liczne renesansowe i barokowe pałace mieszczańskie. Do najsłynniejszych należą: Dom panów z Lipy (Dům pánů z Lipé), Pałac Kleinów (Kleinův palác), Dom z Czterema Atlantami (Dům u Čtyř mamlasů), Pałac Schrattenbachów (Schrattenbachův palác) oraz pałac szlachcianek. 19:00 kolacja w lokalnej restauracji. Czas wolny. Powrót do hotelu.

DZIEŃ 3

8:00 śniadanie. Wyjazd do Morawskiego Krasu. 11:00-14:00 zwiedzanie Morawskiego Krasu - rozległego parku krajobrazowego o powierzchni 94 km², na terenie którego znajduje się ponad 1600 jaskiń. Cztery z nich są dostępne dla zwiedzających. W trakcie zwiedzania odwiedzimy najbardziej popularną jasknię Punkwy, która łączy pieszą turystykę z rejsem po podziemnej rzece Punkwie oraz jaskinię Katarzyny. 15:30 wyjazd do Ołomuńca. 15:00 przyjazd do Ołomuńca 15:30-18:00 zwiedzanie barokowego centrum Ołomuńca miasta będącego po Pradze drugim najważniejszym i największym miejskim zabytkowym zespołem urbanistycznym w Czechach. W trakcie spaceru zobaczymy m.in.: Rynek Górny z gotyckim Ratuszem i zegarem astronomicznym, pozłacaną kolumnę Trójcy Przenajświętszej wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO, katedrę św. Wacława, pałac Arcybiskupi, kościół św. Maurycego, Uniwersytet Palackiego będący drugim najstarszym uniwersytetem w Czechach, kolumnę mariacką oraz liczne pałace miejskie i dawne domy kupieckie. Czas wolny. 19:30 wyjazd z Ołomuńca. Przyjazd do kraju ok. 23:00